— BOWLING —

Utorok - štvrtok (1 hodina)

jedna bowlingová dráha

5€

Piatok - nedeľa (1 hodina)

jedna bowlingová dráha

7€


Etika bowlingu 

Buďte pripravený pristúpiť k dráhe hneď, ako na Vás príde rad.
Pamätajte si, že hráč napravo má prednosť.
Ak hodí naľavo stojací hráč guľu pred Vami, nechajte ho hrať ako prvého.
Zostaňte na svojej rozbehovej ploche. Hneď, ako Vaša guľa zasiahne kolky, odíďte do zadnej časti rozbehovej plochy.
Ak sa Vám hra nedarí, zostaňte nad vecou.
Nehovorte, ani inak neobťažujte ďalšieho hráča, ktorý po Vás zaujal hraciu pozíciu.
Neprekračujte čiaru odhodu.

Naučte sa prehrávať a buďte ohľaduplným k víťazom.

Opis hry

Cieľom hráča bowlingu je zhodiť hodom bowlingovej gule 10 kolkov, ktoré stoja vo vzdialenosti 18,5 metra rozostavané do rovnoramenného trojuholníka. Bowlingová guľa váži od 3,6 do 7,2 kg. Bowling sa hrá na body a vyhráva ten, kto v hre dosiahne najvyššie bodové skóre. V každej hre sa hádže v desiatich kolách po dva hody. Ak zhodí všetkých desať v poslednom kole, má hod navyše. V prípade, že hráč zhodí prvým hodom všetky kolky, druhý hod sa v danom kole nehrá. Každý hod sa považuje za platný, ak bowlingová guľa pretne hraničnú čiaru hracieho územia. Hráč je pri hádzaní nezastupiteľný a k hodu nesmie používať žiadne pomôcky.

Bowling sa hrá na dráhe, ktorá sa člení na tri časti: na kĺzajúcu, na rotujúcu a na oblúkovú. Pomenovania jednotlivých častí vychádzajú zo správania sa bowlingovej gule na dráhe. V prvej časti, ktorá je najviac naolejovaná, guľa kĺže, v druhej sa vytvára jej rotácia a v tretej, ktorá musí byť úplne suchá, sa vytvára oblúk.

Bodovanie

Strike: ak hráč zhodí všetky kolky prvým hodom, v danom kole už druhýkrát nehádže, ale získa 10 bodov + prémiu v hodnote jeho nasledujúcich dvoch hodov. Ak by trikrát po sebe získal strike, za prvé kolo by získal spolu 30 bodov. Ak hráč v poslednom kole dosiahne strike, má navyše ešte dva hody. Do hodnotenia sa mu však priratúva iba prémia za tieto dva hody.

Spare: ak hráč v kole zhodí všetky kolky dvoma hodmi, získa 10 bodov + prémiu za prvý hod nasledujúceho kola.

V desiatich kolách sa dá maximálne získať 300 bodov, musel by však v každom hode získať strike.

Naše Tipy

Výber bowlingovej gule

Výber bowlingovej gule, s ktorou budete hrať, je tiež jedným z rozhodujúcich faktorov úspechu. Dôležitý je priemer otvorov aj vzdialenosť medzi otvormi pre prsty a pre palec. Klasická bowlingová guľa sa drží dvoma prstami a palcom. Prsty by mali byť do otvorov vsunuté po druhý kĺb, palec celý. Dlaň by sa mala voľne dotýkať povrchu gule. Pre hráča je tiež dôležitá hmotnosť bowlingovej gule. Tá je spravidla na guli vyznačená číslom, ktoré udáva hmotnosť gule v librách (1 libra = 0,453 kg). Medzinárodné pravidlá pripúšťajú náčinie s hmotnosťou 6 až 16 libier. Ťažšie gule majú väčší účinok pri zrážaní kolkov. Ženy zvyčajne hrajú s ľahšími guľami, muži s ťažšími.

Hodenie bowlingovej gule

Guľa by mala byť hodená vo chvíli, keď míňa členok kĺzajúcej nohy - u ľavákov je to pravá noha, u pravákov ľavá. Guľa by nohu mala míňať vo vzdialenosti cca. 5 cm. V tom okamihu je telo optimálne rozvrhnuté a pripravené zasiahnuť cieľ najpresnejšie.

Mierenie

Presne zamieriť je ďalším kľúčom k úspechu v tomto športe. Aj napriek tomu, že zamierenie je súčasťou všetkých loptových hier, v bowlingu sa predsa len odlišuje. Nie je účelné sledovať samotné kolky. Pomôckou k presnému miereniu pri bowlingu sú značky na dráhe. 

Bowling u Piťa, Jarková 8, 082 71 Lipany, t.č.: 0908 981 661
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky